Rośliny jadalne do cienia

Dzisiaj zajmiemy się ustaleniem bardzo ważnego aspektu dla przyszłości Waszych ogródków lub ich fragmentów – nasłonecznienia.

Proszę więc abyście obserwowali miejsce, które wyznaczyliście sobie na ogródek pod katem czasu w jakim pada na nie bezpośrednie słońce. Obserwacja może polegać na tym, że w wolny od pracy, słoneczny dzień ustawiacie sobie budzik co godzinę i zapisujecie sobie czy słońce ciągle pada na Wasz ogród czy nie.

Jeśli słońce świeci dłużej niż przez 4 godziny dziennie to hulaj dusza sadźcie co chcecie.

Jeśli mniej to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie musieli zrezygnować z roślin wymagających pełnego nasłonecznienia. Na szczęście jest wiele gatunków, które całkiem dobrze znoszą lub wręcz preferują skąpy dostęp do słońca, tak jak w naturze jest dużo roślin rosnących pod koronami drzew. Załączam Wam w tym poście listę warzyw dostosowanych do poszczególnych stref zacienienia ogrodu.

Dodatkowe dobre rady dla zacienionych ogródków:

-Co ważne kupując rośliny wybieraj odmiany o zielonych, a nie barwnych liściach – fotosynteza jest u nich wydajniejsza, przez co potrzebują one znacznie mniej słońca.

-W takich warunkach świetlnych rośliny rosną wolniej i często są mniejsze niż te w pełnym słońcu.

-Warzywa liściowe i zioła wolniej kiełkują w cieniu, więc jeśli masz na to przestrzeń posiej rozsadę w jasnym miejscu i posadź gotową na cienistą grządkę.

-Aby doświetlić warzywnik znajdujący się w cieniu pomalujmy ogrodzenie, ściany domu czy altany na jasny kolor, który będzie odbijał światło doświetlając tym samym rośliny.

-W cieniu, na ogół jest dość wilgotno, ponieważ promienie słońca nie osuszają liści roślin i podłoża. Należy więc pamiętać o zachowaniu większych odstępów między roślinami by powietrze mogło między nimi swobodnie przepływać co może zapobiec ryzyku wystąpienia chorób grzybowych. Takie grządki mogą też być chętniej odwiedzane przez ślimaki.

Marcelina HaremzaRośliny jadalne do cienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *