Dzisiaj zajmiemy się ustaleniem bardzo ważnego aspektu dla przyszłości Waszych ogródków lub ich fragmentów – nasłonecznienia.
Proszę więc abyście obserwowali miejsce, które wyznaczyliście sobie na ogródek pod katem czasu w jakim pada na nie bezpośrednie słońce. Obserwacja może polegać na tym, że w wolny od pracy, słoneczny dzień ustawiacie sobie budzik co godzinę i zapisujecie sobie czy słońce ciągle pada na Wasz ogród czy nie.
Jeśli słońce świeci dłużej niż przez 4 godziny dziennie to hulaj dusza sadźcie co chcecie.
Jeśli mniej to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie musieli zrezygnować z roślin wymagających pełnego nasłonecznienia. Na szczęście jest wiele gatunków, które całkiem dobrze znoszą lub wręcz preferują skąpy dostęp do słońca, tak jak w naturze jest dużo roślin rosnących pod koronami drzew. Załączam Wam w tym poście listę warzyw dostosowanych do poszczególnych stref zacienienia ogrodu.
Dodatkowe dobre rady dla zacienionych ogródków:
-Co ważne kupując rośliny wybieraj odmiany o zielonych, a nie barwnych liściach – fotosynteza jest u nich wydajniejsza, przez co potrzebują one znacznie mniej słońca.
-W takich warunkach świetlnych rośliny rosną wolniej i często są mniejsze niż te w pełnym słońcu.
-Warzywa liściowe i zioła wolniej kiełkują w cieniu, więc jeśli masz na to przestrzeń posiej rozsadę w jasnym miejscu i posadź gotową na cienistą grządkę.
-Aby doświetlić warzywnik znajdujący się w cieniu pomalujmy ogrodzenie, ściany domu czy altany na jasny kolor, który będzie odbijał światło doświetlając tym samym rośliny.
-W cieniu, na ogół jest dość wilgotno, ponieważ promienie słońca nie osuszają liści roślin i podłoża. Należy więc pamiętać o zachowaniu większych odstępów między roślinami by powietrze mogło między nimi swobodnie przepływać co może zapobiec ryzyku wystąpienia chorób grzybowych. Takie grządki mogą też być chętniej odwiedzane przez ślimaki.
Dodaj komentarz