12 Korzyści z posiadania oczka wodnego

Niniejszym oświadczam, że artykuł ten  nie jest sponsorowany przez żaden program „oczko +” ;p

Piszę go już od roku, czyli mniej więcej od kiedy wybrałam miejsce na oczko wodne w swoim ogrodzie. Aczkolwiek muszę przyznać, że ideologicznie to najlepszy z programów jakie nasz rząd wymyślił … kiedykolwiek 😀

(włączcie sobie jakąś podniosłą muzykę) Już oczami wyobraźni widziałam oczko wodne, ogród deszczowy, stawy kąpielowe – przy każdym Polskim domu, bloku, instytucji państwowej… Mała retencja wody na każdym kroku, w każdym możliwym miejscu <3…

Ok koniec tych mało realnych marzeń.

Dzisiaj chciałabym Was zmotywować abyście jednak wykopali tę dziurę w ziemi – nawet bez (a może zwłaszcza bez) rządowej dotacji. Zróbcie sobie własny program “żaba+” a “ślimak-” taka matematyka 😀

No to jedziemy!

Oczka wodne i inne zbiorniki wodne w naszym ogrodzie/ gospodarstwie:

  1. Stanowią miejsce rozmnażania płazów wodnych, a także wielu gatunków owadów przyczyniając się do zwiększenia różnorodności biologicznej ogrodu.
  2. Polepszają mikroklimat ogrodu zwiększając wilgotność powietrza, ujemnie jonizując powietrze, a także zmniejszając wahania temperatury – ograniczając przymrozki wiosną czy jesienią i chłodząc otoczenie w upalne dni.
  3. Tafla wody odbija promienie społeczne zwiększając doświetlenie roślin co wpływa na zwiększenie owocowania i przyspiesza dojrzewanie owoców.
  4. Promienie odbijające się od tafli mogą być wykorzystywane do naturalnego dogrzewania domu, ogrodu zimowego lub szklarni jeśli usytuujemy je odpowiednio względem wspomnianych konstrukcji.
  5. Może stanowić punkt oczyszczania szarej wody pochodzącej z domu.
  6. Może odbierać nadmiar wody z pojemników gromadzących deszczówkę, po uprzednim jej przefiltrowaniu.
  7. Stanowi element małej retencji wody, dzięki czemu woda pochodząca z opadów będzie powoli wsiąkała w glebę zwiększając poziom wód gruntowych zamiast spływać momentalnie do kanałów burzowych czy co gorsza sytemu kanalizacji.
  8. Dobrze zaprojektowane oczko wodne stanowi ozdobę ogrodu, centralny punkt kompozycji, może także pełnić funkcję bezobsługowego stawu kąpielowego.
  9. Odpowiednio zabezpieczone stanowi doskonałe źródło całorocznych, także samodzielnych obserwacji i lekcji przyrodniczych dla naszych dzieci.
  10. Może stanowić źródło wody do podlewania ogrodu.
  11. Będzie poidłem dla ptaków przywabiając je do naszego ogrodu.
  12. Uprawiane w nim rośliny oraz zbierany z dna muł mogą stanowić doskonały dodatek do kompostu.

 

Ok. Jeśli czujecie się zmotywowani to <tutaj> (już niedługo) będzie artykuł o tym jak się zabrać do budowy oczka wodnego w technologii low tech, aby nie wymagało ono ogromnych nakładów finansowych na pompy, filtry, uzdatniacze, lampy UV i czy inne szmery bajery. W skrócie: naturalne oczko wodne zakładające znikomą ingerencję i tak już zajętego ogrodnika. Później artykuł o tym jak tchnąć w nie nieco życia – czyli o równowadze biologicznej, roślinach i zwierzętach wodnych. To naprawdę nie jest takie trudne jak się wydaje 😉

 

Marcelina Haremza12 Korzyści z posiadania oczka wodnego

Related Posts

1 comment

Join the conversation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *