8 sposobów na zwiększenie ilości dżdżownic w Twoim ogrodzie!

W ostatnim wpisie dowiedzieliśmy się jakie są niesamowite korzyści z obecności dżdżownic w naszych ogrodach.

Dzisiaj bez zbędnych wstępów chciałabym zdradzić Wam sposoby na zwabienie ich do ogrodu i stworzenie odpowiednich warunków do nieskrępowanego rozwoju ich populacji.

  1. Zapomnij o przekopywaniu, oraniu – zwłaszcza jesienią. Przekopywanie jesienią i pozostawianie gleby w ostrej skibie powoduje, że nie tylko dżdżownice powierzchniowe ale i kokony z ich jajami zostają wystawione na działanie niskich temperatur co oznacza dla nich śmierć. Nie martw się, że ziemia stanie się zbita – stosuj ściółki, a dżdżownice zrobią resztę.
  2. Przestań stosować chemiczne środki ochrony roślin i nawozy sztuczne – działają one zabójczo na każde życie w glebie, także na dżdżownice. Ich stosowanie powoduje zaburzenie delikatnej równowagi w glebie, w efekcie wpadamy w błędne koło nawożenia, by ostatecznie nasza martwa gleba nie była w stanie wydać zadowalających plonów bez stosowania coraz większych dawek nawozów. Lepiej to przerwać zanim będzie za późno.
  3. Stosuj nawożenie organiczne – obornik, kompost czy nawozy zielone, wszystkie te sposoby przyciągną do Twojego ogrodu dżdżownice i pozwoli im zwiększać swoją liczebność. Twoje rośliny też Cię za to pokochają!
  4. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest zbyt przepuszczalna, pomyśl o dodaniu do niej gliny lub dużych ilości materii organicznej, którą dżdżownicę zamienią w próchnicę. To znacznie zwiększy pojemność wodną gleby, dzięki temu rzadziej będzie trzeba podlewać ogród.
  5. Sprzątanie ogrodu zostaw sobie na wiosnę – usuń i zniszcz tylko rośliny chore, cała reszta będzie stanowiła pożywienie dla dżdżownic w okresie późnej jesieni i zimy.
  6. Ściółkowanie, ściółkowanie, ściółkowanie – poprawia ono wilgotność gleby, zwiększa ilość próchnicy w glebie i ogranicza jej przemarzanie zimą chroniąc tym samym dżdżownice i ich kokony przed niesprzyjającymi warunkami. Każda ściółka się nada np. : słoma, kompost, trociny, trawa, siano, wyrwane chwasty. Ściółkowanie ma ogrom zalet – poczytaj o tym tutaj.
  7. Nie zaoruj miedzy – jeśli już nie ma rady i musisz wykonywać zabiegi agrotechniczne to pozostaw miejsca, które pozostaną nienaruszone. Zauważyłam, że współcześni rolnicy zaorują szerokie niegdyś miedze, żeby zyskać kilka metrów więcej. A jednak takie nieużytkowane miejsca są niesamowicie istotne, stanowią schronienie min. dla dżdżownic, które później są w stanie odtworzyć swoją populację.
  8. Sprowadź je do swojego ogrodu – możesz kupić je w Internecie, lub „upolować je w terenie”. Pamiętaj jednak, że powszechnie dostępna dżdżownica kalifornijska pomoże Ci zrobić szybciej kompost, jednak nie poprawi struktury gleby, gdyż jest dżdżownicą powierzchniową. Jeśli chcesz osiągnąć wszystkie 13 wspaniałych rzeczy to zaopatrz się w dżdżownicę zwyczajną, która jest naszym rodzimym gatunkiem i nie ma problemu z przezimowaniem. Dżdżownica kalifornijska owszem nadaje się do introdukcji na działkę, jednak pryzma kompostowa, którą będzie zamieszkiwała powinna zostać ocieplona na zimę np. słomą.

 

Już za tydzień ukaże się artykuł o wermikompoście – czyli fenomenalnym kompoście, w którego otrzymywaniu pomagają dżdżownice!

Marcelina Haremza8 sposobów na zwiększenie ilości dżdżownic w Twoim ogrodzie!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *