Kalendarz siewu sierpień – czyli druga szansa dla rzodkiewki i nie tylko … ;)

Ale zacznijmy od podstaw. Sierpień – miesiąc, którego nazwa pochodzi od sierpa, narzędzia używanego niegdyś przy żniwach do ścinania zboża. Jest to miesiąc zbierania plonów.  W Kościele Katolickim miesiąc trzeźwości. A w naszych przydomowych ogródkach jeszcze jedna szansa na plony przed zimą, bądź bardzo wczesne plony na wiosnę. 😉

Ludowe mądrości traktujące o sierpniu ostrzegają, że gdy: „W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka” oraz „Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały”.  Mam więc nadzieję, że drogowcy znają te ludowe porzekadła i nie będą specjalnie zaskoczeni w tym roku 😉 I Wy bądźcie gotowi – zamiast zimą sypać chodniki solą, zaopatrzcie się już teraz w zapasy żwiru.

Wracając do naszych przydomowych ogródków zwykle sierpniowe zasiewy wymagają regularnego podlewania z racji na sierpniowe susze, jednak tegoroczny sierpień jest wyjątkowo szczodry pod względem ilości opadów dla większości rejonów w Polsce, stąd w tym roku, moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.
Poniżej tabelka zbiorcza zawierająca gatunki i odmiany warzyw, których nasiona można wysiewać w sierpniu.

Do boju ogrodnicy!

Marcelina HaremzaKalendarz siewu sierpień – czyli druga szansa dla rzodkiewki i nie tylko … ;)

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *